ČSSR a program JSEP 1968–1989
Období 1968 až 1989, kdy bylo Československo zapojeno do mezinárodního programu JSEP, má stejně jako předcházející etapa několik dílčích fázi. Problematika JSEP je značně rozsáhlá a svojí šíří již překračuje rámec zaměření těchto stránek. Z tohoto důvodu se omezím pouze na velmi stručný popis jejích nejdůležitějších etap.
První etapa
První z nich je ohraničena roky 1968 až 1974, kdy probíhaly přípravné práce na první generaci počítačů jednotného systému, neboli JSEP-R1. S první fází programu JSEP R-1 se překrývá také vrcholné období aplikace výpočetní techniky druhé generace v čs. podmínkách a postupná příprava a ověřování náročnějších úloh, které jsou typické pro systémy třetí generace.
Druhá etapa
V roce 1977 se rozběhly práce na druhé generaci zařízení JSEP R-2, v níž se uplatnily počítače tzv. třiapůlté generace. Na počátku 80. let nastává další vývojová fáze JSEP R-3 už s výpočetní technikou čtvrté generace. Hlavním výzkumný a vývojovým pracovištěm pro dvacetileté období JSEP byl VÚMS a výrobní základna se soustředila v trustu podniků ZPA.
Československo patřilo na jaře roku 1968 k jedněm z prvních iniciátorů mezinárodních jednání členských států RVHP o nové koncepci rozvoje výpočetní techniky.
V roce 1969 byla uzavřena mezinárodní dohoda o vytvoření nových prostředků výpočetní techniky a jejich využití v národním hospodářství.
Výrazem této dohody byl společný postup socialistických zemí při výzkumu, vývoji, výrobě a vzájemných dodávkách strojů a zařízení Jednotného systému elektronických počítačů třetí generace (JSEP).